בניין קרייזלר - Chrysler Building

שבע קומות אחרונות של פלדה נוצצת

בניין קרייזלר נחשב לאחד הבניינים היפים ביותר שנבנו בניו יורק ואף כסמל לתקופת טרום השפל הכלכלי הגדול של שנות השלושים. זהו בניין אשר לא ניתן לפספס אותו ושומר על הייחודיות שלו מול גורדי השחקים הרבים הסובבים אותו.

שבע קומותיו האחרונות של בניין קרייזלר הולכות ונהיות צרות כצורת גג צריח עשויות ניקל ופלדה הנוצצים באור השמש. חלונות המשולשים המעטרים אותן ואף מוארים בלילה הם יפהפיים ומבדלים את בניין קרייזלר משאר המבנים גבוהי הקומה שסביבו.

בניין קרייזלר | צילום דן אורן

גורד שחקים בגובה 318 מטר

בניין קרייזלר כולל 77 קומות בסך הכל והוא מיתמר לגובה של 318 מ' כולל התורן אשר בראשו. בעת בנייתו הוא עמד בתחרות מול בניין וול סטריט 40 וגם מול האמפייר סטייט בילדינג על תואר הבניין הגבוה ביותר בעולם ואף החזיק בתואר זה למשך כמעט שנה, עד שהושלמה בנייתו של האמפייר סטייט בילדינג. היום שני המבנים אינם מחזיקים בתואר.

מבנה ייחודי מבפנים ומבחוץ

סגנון בנייתו של בניין קרייזלר, כמו מבנים אחרים שנבנו בסוף שנות העשרים הוא האר דקו. החלונות המשולשים בקומות האחרונות היוצרים צורה של שבע קשתות, הפסלים  בעלי הצורה של ראש נשר המוצבים בקומה 59 וגם פסלי הצורות המעוגלות בעלות הכנפיים בקומה 32 יחד עם אפריז של  גלגלי מכוניות המעטרים אף הם קומה זו יוצרים שילוב מעניין של בניה מודרנית יחד עם עיטורים ותוספות מסורתיים.

אפריז גלגלי המכוניות נוספו במטרה להזכיר את חברת המכוניות על שמה קרוי בניין קרייזלר . גם לובי המבנה מעוצב בסגנון אר דקו ייחודי. כמו בקומותיו האחרונות של הבניין חוזר בו המוטיב של צורות גיאומטריות כמו משולשים וקשתות, למשל במנורות הייחודיות המשתלשלות מן התקרה.

מבנה מהסרטים

בשל מבנהו הייחודי עורר הבניין דעות שונות באשר לבנייתו. בתחילת הדרך ספג האדריכל שתכנן אותו ביקורת נוקבת על כך שהמבנה אינו פונקציונלי גם בשל הקומות האחרונות שהן בעלות תקרה מוטה והן נהיות צרות.

עם זאת, שנים לאחר בנייתו של בניין קרייזלר החלו לראות את היופי שבו אשר ממנו לא היה ניתן להתעלם. הדבר התבטא גם בכך שזכה להופיע בסדרות וסרטים רבים כמו ביג, ארמגדון שבו פגע אסטרואיד בחלקו העליון של הבניין, גברים בשחור 3 ואף בסדרת הטלוויזיה ספיידרמן.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך