ניו יורק סאבווי - New York Subway

רכבת תחתית של ניו יורק

הרכבת התחתית של ניו יורק מהווה אמצעי תחבורה ראשי ועיקרי של התושבים והתיירים שמגיעים לעיר. מערכת הרכבת התחתית נפתחה לראשונה בשנת 1904 ונחשבת לגדולה ביותר בעולם, היא פועלת 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. היא כוללת 468 תחנות, 6,315 קרונות, 24 קווים ומסיעה כ - 7,580,000 נוסעים מידי יום.

קווי הרכבת התחתית של ניו יורק מתפרסים לאורכה ולרוחבה של העיר, מערכת הסאבווי חולפת על גשרים, נוסעת בתוך מנהרות, מתחת לגורדי השחקים ומחברת בין מחוזותיה של ניו יורק: מנהטן, ברוקלין, קווינס וסטטן איילנד.

כתושבים או תיירים בניו יורק, הסאבווי יהווה כלי תחבורה דרכו תוכלו להגיע ממקום למקום. אז, רגע לפני שתעלו ל - Subway הכנו עבורכם מדריך מפורט : ניו יורק סאבווי.

רכבת תחתית של ניו יורק | צילום : דן אורן

רכבת תחתית שהיא סלב

הרכבת התחתית של ניו יורק היא אחת המפורסמות בעולם, מאות סצנות מתוך סרטים ותכוניות טלוויזיה הפכו את הסאבווי של ניו יורק לסלב. סיפורי אהבה שנולדו בזמן הנסיעה ברכבת, סרטי פעולה בהם נקראו לוחמי הקומנדו הימי להציל את העיר ניו יורק כמו גם סרטים בהם נחשף המסתורין של מנהרות הרכבת התחתית וכניסות סתרים בהם מסתתרים יצורים שונים ומשונים.

אפשר לנסוע בבטחה

חלק מן הסיפורים והסרטים יצרו אווירה של פחד. לכן זה המקום להרגיע אתכם. במציאות הרכבת התחתית של ניו יורק משמשת כלי תחבורה למיליוני נוסעים מידי יום, משטרת ניו יורק מסתובבת בין התחנות וקווי הרכבת ושומרת על הסדר והביטחון.

כייסים ברכבת התחתית

למרות הנוכחות המאסיבית של שוטרי ניו יורק, כמו בכל רכבת תחתית בעולם גם ברכבת התחתית של ניו יורק נמצאים כייסים. לכן, ישנם מספר כללי ברזל שאם תשמרו עליהם תוכלו להגן על עצמכם ולהימנע מעוגמת נפש.

הימנעו לשים ארנקים וכסף מזומן בכיסי הבגדים - שמרו על הכספים והדרכונים בארנקים מיוחדים מתחת לבגדים.

במידה ואתם נושאים תיק דאגו לשמור אותו מלפנים (אל תשאירו אותו על הגב) בנוסף שימו יד על פתח התיק - כך תגנו עליו.

התמצאות בסאבווי

קווי הרכבת התחתית מסומנים בצבעים, מספרים ואותיות, לכל קו של הסאבווי יש שם שמציין את תוואי הנסיעה. בכל תוואי הרכבת התחתית עוצרת במספר תחנות, כאשר בתחנות מפגש ניתן להחליף רכבת.

כיוון שהרכבת התחתית פועלת 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע מידי פעם מושבת קו נסיעה לצורך ביצוע עבודות תשתית ותחזוקה. על כן עליכם להיות מעודכנים בלו"ז  עבודות שמופיע בתחנות הרכבת.

בנוסף, חובה להצטייד במפת סאבווי מעודכנת, כמו גם להוריד אפליקציה חכמה לטלפון הנייד בעזרתה תוכלו לתכנן את מסלול הנסיעה ביעילות ובקלות. אפליקציות מומלצות ניתן למצוא באתר הרשמי של הרכבת התחתית : MTA

תחנות הרכבת התחתית

הכניסה לתחנות הרכבת התחתית נעשית מהרחוב, בכניסה לכל תחנה מוצבות מנורות עגולות שעל פי צבע האור שבוקע מהן הם מסמנות לנוסעים מידע חשוב ורלוונטי:

1. המנורה מציינת כי פה יש תחנת סאבווי.

2. כאשר המנורה הירוקה דולקת המשמעות שהתחנה פועלת 24 שעות.

3.  כאשר המנורה הצהובה דולקת המשמעות שהתחנה פועלת רק בשעות היום.

4. כאשר המנורה האדומה דולקת המשמעות שהתחנה אינה פעילה או לחילופין מדובר בפתח ליציאה בלבד.

אומנות תחנות הסאבווי

אומנות בתחנות הסאבווי של ניו יורק הפכה לחלק מהתרבות הניו יורקרית, בשנת 1987 יזמה רשות התחבורה פרויקט "מוסיקה מתחת לניו יורק". כחלק מהפרויקט מורשים מוסיקאים לנגן בתחנות הסאבווי.

מידי שנה עורכת רשות התחבורה תחרויות לבחירת המוזיקאים שיקבלו אישור לנגן. כיום פועלים למעלה ממאה נגנים מורשים ב – 25 תחנות רכבת תחתית מרכזיות.

לכן, אם הגעתם לתחנת הרכבת במרכז מנהטן ופגשתם במוזיקאים מוכשרים שמנגנים בכלי נגינה, שרים ורוקדים. זה הזמן לעצור לרגע קט להקשיב, להיכנס לקצב ולתרום כמה מטבעות עבור הנגנים שמתפרנסים מטוב ליבם של העוברים והשבים.

חוץ מהנגינה בחלק מתחנות הרכבת התחתית תרגישו כמו בתוך גלריה, קירות התחנה מעוטרות בציורי קיר מרהיבים, פסלים כמו גם פסיפסים מדהימים שהופכים את תחנת הרכבת למשהו מיוחד יותר.

עלות הנסיעה ברכת התחתית

עד לפני כמה עשורים התשלום עבור הנסיעה ברכבת התחתית של ניו יורק היה באמצעות אסימון. היום היא נעשית באמצעות כרטיס נטען ה"מטרוקרד", את הכרטיס ניתן לטעון עבור נסיעה בודדת או מספר נסיעות. (מתאים לרכבות ואוטובוסים)

מחיר נסיעה בודדת יכול לנוע בין 2.50$ ל - 2.75$ ברכבת רגילה, ברכבת מהירה סכום הנסיעה עולה ל - 6.00 $. כרטיס שבועי ללא הגבלה יעלה 30 $ ברכבת הרגילה ו - 55 $ לרכבת המהירה. כרטיס חודשי חופשי יעלה 112 $.

מידע נוסף תמצאו באתר רשות התחבורה : MetroCard: Fares

הרכבת התחתית משמשת את רוב תושבי ניו יורק, "עמך" כמו שאנו נוהגים לכנות. לכן מחירי הנסיעה סבירים ונחשבים לזולים יחסית.

נגישות לנכים - ציון נכשל !

בניו יורק מתגוררים עשרות אלפי אנשים מוגבלים, חלקם מרותקים לכיסאות גלגלים, חלקם נכי מלחמה אמריקאים. אך יחד עם זאת מרבית תחנות הרכבת התחתית של ניו יורק אינן נגישות לנכים.

בשנים האחרונות ניראה כי על פניו נעשים מאמצים רבים לשפץ את תחנות הרכבת התחתית ולהנגיש אותם לנכים על פי התקנים המחמירים ביותר (ADA).

 

כתבות שאולי יעניינו אותך